מאגרי מידע
מספר קישורים בדף 
# קישור רשת צפיות
1   Link   אוניברסיטת חיפה
כניסה רק מהמחשב שבספרייה
ספרייה אקדמית כוללת.
פרויקט ייחודי בספרייה הוא "המפתח למאמרים בעברית".
המפתח הוא מאגר מידע ביבליוגרפי רב-תחומי בעזרתו ניתן למצוא חומרים המתפרסמים בעברית במגוון תחומי ידע וברמות שונות.
המאגר, הוא כלי רב-תחומי המציע למשתמש חומרים אקדמיים לצד מאמרים עסקיים ופופולאריים.
מדי שנה מתווספים למפתח כ-15,000 מאמרים. המאגר כולל גם הפניות למאמרים שאינם בעברית, בעיקר בנושאים הקשורים לארץ ישראל. לחלק מהמאמרים קישור לטקסט המלא, הנמצא באינטרנט.
רשומה ביבליוגרפית טיפוסית במפתח המאמרים מכילה את שם המחבר או המחברים, את כותרת המאמר, את שם כתב העת או קובץ המאמרים שבו ראה אור, ואת פרטי הגיליון, תקציר המאמר, קישור לטקסט המלא של המאמר – אם זה נגיש באינטרנט, וכן קישור לרשימה המאוחדת של כתבי העת בישראל. ULS
המאמרים ממופתחים בעזרת תזאורוס )רשימת המונחים), המכיל מאות אלפי מונחי מפתוח ומספר רב של רמיזות. חלק ניכר מהנושאים הם שמות של אישים, תאגידים, הצגות וסרטים. מונחי המפתוח קשורים ביניהם בקשרים היררכיים - מונחים קשורים, מונחים צרים ומונחים רחבים ("פורים", למשל, הוא מונח צר של "חגי ישראל", ו"חגי ישראל" הוא מונח רחב של "פורים"). התזאורוס בשפה העברית פותח במיוחד לצורך המפתח במהלך השנים, והוא משמש גם פרויקטים נוספים וספריות אחרות
389
2   Link   מכון הנרייטה סאלד
מכון סאלד- כניסה גם מהבית
מאגר מידע הכולל מידע ביבליוגרפי ותקצירים של עשרות אלפי פרסומים ומחקרים העוסקים בחינוך ובמדעי החברה, שנכתבו בידי חוקרים ישראלים ופורסמו בארץ ובחו"ל.
במאגר יש לכל פריט תיאור ביבליוגרפי מלא ותקציר בעברית.
במאגר נאסף מידע על ספרים, מאמרים, דוחות מחקר ועבודות לתואר שני ולתואר שלישי בעברית ובאנגלית בתחומים: חינוך, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, רווחה, לימודי עבודה, דמוגרפיה, קרימינולוגיה, תקשורת, מינהל ומדע המדינה.
מאגר מידע הכולל מידע על כלי מחקר ששימשו מחקרים שנערכו בארץ בתחומי החינוך והחברה. נכללים בו כלים, כמו שאלונים מבחנים וסולמות. בתיאור של כל כלי במאגר מפורטים בין השאר תנאי העברת הכלי ונתונים על תוקף ומהימנות, כפי שהופיעו במחקרים ובאחריות המחברים.
506
3   Link   סאסא
סאסא – כניסה מהספרייה ואפשר גם מהבית. צריך לקבל קוד מהספרייה.
הכנת ביבליוגרפיה בהתאמה אישית.
סאסא-דע שירותי מידענות, חיפוש, איתור וסינון מידע עבור המגזר העסקי, הציבורי והפרטי. בנוסף מציעים בניית ביבליוגרפיות לסטודנטים, שירותי תרגום עסקי וייעוץ בתחום המידענות.
נכנסים לאתר:
בוחרים באפשרות שרוצים למשל 'מידענות בחינוך'.
נפתח חלון עם טופס הזמנת מידע.
את הפרטים למלא חופשי.
חשוב – בסעיף של תיאור החומר הנדרש יש לפרט כמה שיותר ואז מקבלים חומר (ממידענית בשם אסיה) מיד או לכל המאוחר אחרי יום.
374
4   Link   גלים
גלים – מאגר מידע בתחומים שונים למורים ולתלמידי בתי ספר.
אתר "גלים" הוקם על-ידי עמותת סנונית באוניברסיטה העברית.
האתר מיועד לשכבת הגיל הצעירה (גיל 13-6), ופועל משנת 1998.
אתר "גלים" כולל מאות פרויקטים מתוקשבים, פעילויות ומשחקים איכותיים במגוון נושאים כמו: חגים, מתמטיקה, אנגלית, מדעים, ספרות, היסטוריה, גאוגרפיה ועוד.

אתר גלים הוא חלופה חינוכית לאתרי הילדים המצויים ברשת. גלים היא סביבה לימודית מתוקשבת, הממלאת את צורכי הלומדים הצעירים, מוריהם והוריהם, ומאפשרת לימוד חוויתי המשלב ידע, הנאה ותקשורת, לצד טיפוח מיומנויות מחשב. הצגת התכנים באתר נעשית מתוך גישה פלורליסטית המבוססת על שוויון בין המינים, רב-תחומיות ובין-תחומיות.
התכניות המפותחות באתר מבוססות על תכנית הלימודים ויעדיה ומעשירות אותה בפעילויות נלוות. כאן יכול התלמיד להכיר את תכני הלימוד באמצעות משחקים, ללמוד תחום תוכן נבחר בהנחיית המורה, להתכתב בקבוצות דיון עם עמיתיו בכיתה ובבתי ספר שונים, לשלוח שאלות למומחים או ללמוד בעזרת דפי עבודה.
תכני הפעילויות באתר גלים עונים על צורכי כל אחת מקבוצות היעד האלה:
תלמידים במסגרת בית הספר - הקניית ידע באמצעות הפעלות חינוכיות חווייתיות המשתלבות בשיעור. את הנושא הנלמד מלוות מטלה באינטרנט, פעילות מוצעת לכיתה, עבודה קבוצתית או אישית והצעות להפעלות נוספות כמו סיורים, ניסויים מדעיים וביטוי אישי ביצירה. כלל הפעילויות המוצעות משלבות את החוויה הווירטואלית בחוויה מחוץ לרשת


348
5   Link   רב-מילים
מילון עברי מקוון – מילון רב מילים
רב-מילים הוא מפעל המילונאות והבלשנות החישובית הגדול ביותר בישראל.

מילון עברי-עברי, הוא המילון המקיף והחדשני ביותר של
העברית בת-זמננו. הוא משלב גישה חדשנית במילונאות, ידע מתקדם בבלשנות חישובית וטכנולוגיית מחשב עדכנית.

המילון מתמקד בתיאור העברית החדשה על כל שלביה, מן השלב המליצי והספרותי ועד לזה של לשון הדיבור, הסלנג ואף ההמוני; עם זאת הוא שומר על זיקה הדוקה למקורותיה ההיסטוריים של השפה, ונותן ייצוג הולם ורחב לרבדיה העמוקים במקרא ובספרות חז"ל.

המילון כולל את כל החידושים הלשוניים שנקלטו בשפה בעת האחרונה, ובכללם אלפי מונחים בתחומי המדע, הטכנולוגיה, התקשורת, הכלכלה, האמנות והתרבות, מונחים ומושגים שהם היום חלק ממטענו הרוחני של כל קורא משכיל בישראל.

כמו כן נכלל בו אוסף עשיר במיוחד של צירופי לשון, ניבים וביטויים, בהם אלפי צירופים חדשים.

הביאורים מנוסחים בלשון עדכנית, שוטפת, בהירה ומדויקת, והם מלווים בדוגמאות רבות הממחישות את ההקשר הלשוני-תרבותי הטבעי של המילה.


389
6   Link   מורפיקס

מורפיקס
הוא מותג המאחד את כל מנועי החיפוש והמילונים הדו-לשוניים של חברת מלינגו. השם מורכב מצירוף של המילים Morphology ו-Fix, והמשמעות היא טיפול נכון בבעיות מחשוב שיוצרת המורפולוגיה.

מנוע החיפוש מורפיקס הוא מנוע, אשר כולל ניתוח לשוני של מילות החיפוש ושל האתרים עצמם.

הניתוח הלשוני של מורפיקס כולל:

מורפולוגיה – הטיות : חיפוש הערך "נשים" יביא גם "אישה", "אישתי", "נשותינו" וכו''; חיפוש הערך "ללמוד" יביא גם "למידה", "לימוד" וכו'.
תחביר – ניתוח הקשר (Context) : חיפוש הערך "תה" יביא "בתה האנגלי" אך לא את "בתה הקטנה".
סאונדקס – איות שמות : חיפוש הערך "מבארק" יביא גם "מוברק", "מובארכ" וכו'.
כתיב מלא וחסר : חיפוש "מיזוג אוויר" יביא גם "מיזוג אויר", "מזוג אוויר"; חיפוש "פרויקט" יביא גם "פרוייקט".
כתיבים שונים : חיפוש "מוסיקה" יביא גם "מוזיקה"; חיפוש "שאילתה" יביא גם "שאילתא"; חיפוש "פלסטין" יביא גם "פלשתין", "פלסטינים", "פלשתינאים".
בדיקת כתיב : מורפיקס מתקן שגיאות כתיב במילות החיפוש.
תזאורוס : חיפוש מילים נרדפות. חיפוש "בראוזר" יביא גם "דפדפן"; חיפוש "פרוייקט" יביא גם "מיזם".
דירוג דפים על פי חשיבות המופע בתוך המסמך.
המילון מורפיקס חינמי
1027
7   Link   נקדן

נקדן טקסט הינה תוכנת ניקוד אוטומטית המאפשרת זיהוי של רוב המילים בעברית בנטיות שונות, כינויים ואותיות שימוש. הפרויקט בראשותו של פרופסור יעקב שויקה.
תוכנה זו שהייתה תוסף למעבד התמלילים Word, אפשרה לנקד ממילה בודדת ועד מסמך מלא באופן אוטומטי, תוך שהיא בוחרת, במקרה של כמה אפשרויות, את המילה השכיחה ביותר והמתאימה ביותר להקשר. לתוכנה זו יש גם אשף ניקוד ידני, שמאפשר לבחור מתוך רשימת מילים מנוקדות, ולנקד מילים באופן חופשי ובקלות. אחוזי ההצלחה בניקוד אוטומטי בתוכנה זו גבוהים (לטענת המפתחים: 90% - 95% הצלחה), והיא זכתה בפרס איל"א ליישומי מחשב.

הַפְעָלַת תָּכְנַת נַקְדָן:

א. הַעֲתִיקוּ (אוֹ הַקְלִידוּ) קֶטַע שֶׁל טֶקְסְט לְתוֹךְ הַחַלּוֹן שֶׁמִּיָּמִין.
(אִם הַטֶּקְסְט הַמֻּעְתָּק נִרְאֶה הָפוּךְ לַחֲצוּ עַל כַּפְתּוֹר "הֲפִיכַת טֶקְסְט")
ב. לַחֲצוּ עַל כַּפְתּוֹר "נִקּוּד".
ג. עִבְרוּ עַל הַטֶּקְסְט הַמְּנֻקָּד לְוַדֵּא שֶׁכֻּלּוֹ תַּקִּין. לְתִקּוּן נִקּוּד שָׁגוּי שֶׁל מִלָּה מְסֻיֶּמֶת לַחֲצוּ
לְחִיצָה כְּפוּלָה עַל הַמִּלָּה (אוֹ סַמְּנוּ אוֹתָהּ, וְלַחֲצוּ עַל כַּפְתּוֹר "טִפּוּל בְּמִלָּה").
יִפָּתַח חַלּוֹן וּבוֹ אֶפְשָׁרֻיּוֹת תִּקּוּן שֶׁמַּצִּיעָה הַתָּכְנָה. סַמְּנוּ אֶת הָאֶפְשָׁרוּת הַנְּכוֹנָה וְלַחֲצוּ עַל כַּפְתּוֹר "הַחְלֵף".
ד. אִם בִּרְצוֹנְכֶם לְנַקֵּד מִלָּה מְסֻיֶּמֶת נִקּוּד יְדָנִי (לְמָשָׁל, שֵׁם מִשְׁפָּחָה שֶׁאֵין לוֹ הַצָּעוֹת נִקּוּד מַתְאִימוֹת), לַחֲצוּ לְחִיצָה כְּפוּלָה עַל הַמִּלָּה, וְהִשְׁתַּמְּשׁוּ בְּחַלּוֹן הָאוֹתִיּוֹת הַמְּנֻקָּדוֹת שֶׁיִּפָּתַח. עֲבוּר כָּל אוֹת יֵשׁ לִבְחֹר בְּסִימַן הַנִּקּוּד הַמַּתְאִים, לַעֲבֹר לָאוֹת הַבָּאָה, וְכֵן הָלְאָה. כְּשֶׁהַמִּלָּה כֻּלָּהּ מְנֻקֶּדֶת לַחֲצוּ עַל כַּפְתּוֹר "אִשּׁוּר".

410

צוות ספרניות שומרון

רווית זיצר מנהלת רשת ספריות שומרון
נייד: 053826092
ברקן ת"ד 17 אגף ישובים ומתנ"ס שומרון 44820 
sifriyot@shomron.org.il

חני מילוא, ספרנית רכש
טל' בספריה: 098826016,  098842342
נייד: 050/7279371 
y-shavey-ssh-s@kishurim.k12.il

מיכל מליחי, ספרנית גב ההר ואחראית אינטרנט
טל' בספריה: 02/9978028
נייד: 052/6070541
alon-more@lib-isr.co.il

משולחנה של מנהלת הרשת

חדש בספריות שומרון

ברוכים הבאים לספריות השומרון.

בספריות מגוון רחב של כותרים לילדים נוער ומבוגרים.

מוזמנים להנות מחוית קריאה ומשרותי הספריות הישוביות.

מנויים רשומים יכולים להזמין כותרים באתרי הספריות.

לצורך כך יש לבקש מהספרניות הישוביות שם משתמש וסיסמה.